Σάββατο 19 Μαρτίου 2011

ΕΝΩΣΗ Δ.Μ. - ΓΕΝΕΣΙ 2-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε σήμερα η Ένωση επί του πέμπτου βαθμολογικά Γενεσίου. Οι Ενωσίτες, παίζοντας το καλύτερο ποδόσφαιρο στη φετινή σεζόν, κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους 0-1, ενώ το τελικό σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν ο διαιτητής Γρατσάνης δεν ακύρωνε δύο κανονικά
τέρματα της Ένωσης με την υπόδειξη για offside. Οι Ενωσίτες μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο κι έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 8'. Στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και πήραν τη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Ύστερα από πολύ πίεση και πολιορκία της αντίπαλης εστίας, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζυγολίκα, που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά η άριστη αμυντική λειτουργία της Ένωσης δεν τους το επέτρεψε. Στο 67' και μετά από πολύ πίεση ο Γιαννοτάκης θα πετύχει το νικητήριο τέρμα με κεφαλιά και θα διαμορφώσει το τελικό 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, στο 70', οι γηπεδούχοι θα χάσουν μοναδική ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, όταν σε διπλή προσπάθεια του Κράβαρη και του Κώστα Παπακώστα, η μπάλα θα χτυπήσει δις το οριζόντιο δοκάρι. Από την αναμέτρηση δεν έλειψαν και οι αποβολές, αφού την κόκκινη κάρτα αντίκρισαν οι Γιαννοτάκης στο 83' και παίκτης του Γενεσίου στο 95'.

Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε ΕΔΩ.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Πανουργιάς, Κίτρος, Βαρμπομπίτης, Παπακώστας Α., Γιαννοτάκης, Τσέτσας (46' Κεραμίδας), Παπακώστας Κ., Χανής (68' Μπελετσιώτης), Ζυγολίκας (84' Νταλούκας), Κολότσιος, Κράβαρης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γρατσάνης (Τζάνης - Λεωνίδας Κ.)